#naučiteseleteti
S krasnim slovenskim športnim praznikom sklenili zgodovinsko sezono
Pa smo pred še zadnjim pregledom tekmovalnega dogajanja v sezoni 2021/22. Časa za spominjanje najpomembnejših trenutkov ene najuspešnejših sezon v zgodovini kluba bo v prihajajočih tednih še kar nekaj, tokrat pa si bomo ogledali kako so se razpletle zadnje tekme moškega svetovnega pokala ter evropski mladinski olimpijski festival, bolj znan pod kratico EYOF.
Še drugi zaporedni vikend svetovnega pokala je bil namenjen merjenju forme na letalnici, po Vikersundu so fantje krila razprli še v Oberstdorfu. Na skrajnem jugu Nemčije sta bili na sporedu 25. in 26. posamična tekma sezone. Kot na vse prejšnje, je tudi na ti dve odpotoval Lovro Kos, ki je na obeh preizkušnjah skočil do novih točk za skupni seštevek. Na sobotni tekmi je pristal pri daljavah 209 m in 183,5 m, kar je bilo dovolj za 28. mesto. Naslednji dan je poletel do 209,5 m ter 192,5 m in si priletel uvrstitev na 19. pozicijo.
Na jug Finske so kot del slovenske odprave odpotovali Maksim Bartolj, Matic Garbajs ter Tinkara Gros. Udeležili so se evropskega mladinskega olimpijskega festivala, ki ga je gostil Vuokatti. Skakalci ter nordijski kombinatorci so se merili na 100-metrski skakalnici in bližnjem tekaškem poligonu v Lahtiju. Prva tekmovalna preizkušnja je čakala Tinkaro, ki je po skakalnem delu zasedala 14. mesto, s sedmim najhitrejšim časom teka pa se je prebila na končno 12. mesto. Četrti dosežek je na skakalnici uspel Maticu, nato pa je na tekaških smučeh izgubil nekaj pozicij ter v cilj pritekel na še vedno visokem 13. mestu. Po prvi polovici skakalne tekme je Maksim držal uvrstitev na oder za zmagovalce, ki pa jo je ob koncu izgubil in pristal na 5. mestu, ki si ga je razdelil s kolegom iz Nemčije. Tik pod zmagovalnim odrom je končal tudi na ekipni tekmi, na kateri je naša reprezentanca zasedla 4. mesto. Na najvišjo stopničko pa je Maksim stopil na tekmi mešanih ekip, ko je z reprezentančnim sotekmovalcem ter sotekmovalkama ugnal vso konkurenco.
Sezona pa se težko zaključi kako drugače kot s planiškim praznikom. Ta se je pričel s sredinim preizkusom letalnice, ki je v ilirijanski tabor prinesel tudi številne skrbi. Timotej Jeglič je namreč utrpel hud padec, po katerem je potreboval pomoč zdravniške službe. Ob številnih netočnih in napačnih informacijah, ki so krožile glede Timotejevega zdravstvenega stanja, lahko sporočimo, da je še isti dan zapustil bolnišnico in okrevanje uspešno nadaljuje doma, mi pa se že veselimo, da bomo lahko čez nekaj tednov zanj ponovno stiskali pesti na skakalnicah. Teden na najbolj legendarni skakalnici na svetu se je tako nadaljeval za tri Ilirijane. Lovro Kos je nastopil na petkovi in nedeljski posamični preizkušnji, cel konec tedna pa sta na planiški letalnici kot predskakalca skakala Matija Štemberger ter Matija Vidic. Slednji je prvič v karieri preskočil magično mejo dvestotih metrov in postavil nov osebni rekord, ki sedaj znaša 223,5 m. Na petkovi popoldanski tekmi je Lovro pristal pri 215 m ter 227,5 m in se uvrstil na 27. pozicijo. V nedeljo je doskočil pri podobnih daljavah, uvrstil pa se je nekoliko višje, na okroglo 20. mesto. Skupaj z novimi točkami, do katerih je prišel ta konec tedna, je v tej sezoni zbral 403 točke, kar je zadoščalo za 18. mesto v skupnem seštevku. Nekoliko nižje je končal v posebnem seštevku poletov, za katerega so štele zgolj štiri tekme, katerih rezultate najdete v tem pregledu. Na štirih preizkušnjah v Oberstdorfu ter Planici je zbral 30 točk ter končal na 26. mestu seštevka poletov. Prav tako je dodal pomemben delež točk k slovenskemu seštevku v pokalu narodov, v katerem je Slovenija zasedla 2. mesto.
#naučiteseleteti 💚🔚💚
Delite še s svojimi prijatelji:
Ema in Urša postali prvi Ilirijanki z uvrstitvijo na oder za zmagovalke v skupnem seštevku svetovnega pokala
Počasi se bližamo zaključku letošnje zimske sezone in že odštevamo dneve do spektakla na najbolj znameniti letalnici na svetu. Kljub temu, da sta pred nami le še dva tedna tekmovalnega dogajanja pa nas naši tekmovalci še vedno navdušujejo z dolgimi in lepimi skoki ter hitrimi predstavami na tekaških progah. Pretekli teden se je pričel z državcem v mladinski kategoriji, konec tedna pa je prinesel še številne preizkušnje v mednarodni konkurenci. V neposredni bližini planiške letalnice smo lahko uživali tudi v animacijskem dogodku, na katerem so svoje znanje pokazali naši najmlajši zmajčki.
Prvi so se minuli teden v smučino pognali mladinci v najstarejši kategoriji, ki jih je v Planici čakalo državno prvenstvo. V središču pozornosti doline pod Poncami, ki bo že kmalu gostila najboljše skakalce sveta, je bila tokrat 102-metrska naprava, na kateri je nastopilo osem naših tekmovalcev ter dve tekmovalki. V prvi seriji je Maksim Bartolj za kar pet metrov preletel točko velikosti skakalnice, vendar mu pri daljavi 107 m ni uspelo obstati na nogah. Kljub podrsu je po »prvem polčasu« zasedal prvo mesto. Tega v finalu ni obdržal, a vseeno skočil do 2. mesta in srebrne medalje. Na 11. mestu je dve točki za najboljšo deseterico zaostal Matic Garbajs. 91 m ter 89,5 m Timoteja Jegliča je zadoščalo za 16. mesto. Do točk, ki jih prejme najboljših trideset tekmovalcev sta skočila še Nik Gostiša Lah (22. mesto) in Miha Sinčič (25. mesto). Anej Macur si je priskakal uvrstitev na 38. pozicijo, Enej Marolt je bil 43., Žiga Šabec pa točko za njim, na 44. mestu.
Med mladinkami sta nastopili Taja Košir in Tinkara Gros. Taja je pristala pri 78 m ter 79,5 m in zbrala dovolj točk za 12. mesto. Tinkarina skoka pa sta ji prinesla 13. dosežek tekmovanja.
V večernih urah se je zaključila še moštvena preizkušnja, na kateri so naši fantje poskrbeli, da ekipni naslov državnih prvakov ostaja v Ljubljani. Matic, Nik, Timotej in Maksim so s svojimi skoki za več kot 50 točk ugnali najbližje zasledovalce in suvereno stopili na 1. stopničko zmagovalnega odra. Z dobrimi predstavami so se izkazali tudi Miha, Anej, Žiga ter Enej, ki so zasedli okroglo 10. mesto.
Naslednji dan, v četrtek, se je z uradnim treningom pričelo svetovno prvenstvo v poletih. Po tem, ko je zadnje prvenstvo decembra 2020 gostila Planica, je tokrat boje za naslov svetovnega prvaka gostil Vikersund. Na Norveškem je bil del slovenske šesterice, ki se je preizkušala na treningu tudi Lovro Kos. Ker tako na posamični kot ekipni tekmi prvenstva lahko nastopijo štirje Slovenci, so naši reprezentantje bili boje za mesto v ekipi že na treningu. Lovra je v prvi seriji odneslo do 219 m, v drugem poizkusu pa je le za meter zaostal za svojim osebnim ter klubskim rekordom, saj je pristal pri 235 m. Ta dosežka nista zadoščala, da bi ga štab reprezentance uvrstil v slovensko ekipo, tako da je žal ostal brez obeh tekem.
Po odpovedi zaključka sezone ženskega svetovnega pokala v Rusiji je obstajala možnost, da bi lahko pozdravili naše najboljše skakalke na finalu v Planici. Žal se ta scenarij ni uresničil, tako da so dekleta že ta vikend zaključila s sezono na najvišji ravni. Zadnji preizkušnji sta jih čakali v nemškem Oberhofu. Na tamkajšnji 100-metrski skakalnici sta svojo formo ob koncu zime preizkušali Špela Rogelj in Urša Bogataj. V soboto je Urša doskočila pri 98 m in 98,5 m, kar sta bila najboljša dosežka v obeh serijah, s čimer je prišla do še ene zmage v svetovnem pokalu. Po tretjem mestu v kvalifikacijah se je morala z najslabšimi vetrovnimi razmerami v prvi seriji spopasti Špela. Žal se ji skok ni posrečil, zaradi česar je ostala tik pred vrati finala, na 31. mestu. Precej višje je končala na zadnji tekmi sezone. Po prvi seriji je bila uvrščena celo na tretje mesto, po finalnem nastopu pa je zasedla še vedno visoko 6. pozicijo. Do še ene zmage in sanjskega zaključka sezone je skočila Urša, ki je z novimi stotimi točkami povišala svoj zbir točk v skupnem seštevku, v katerem se je uvrstila na izjemno 3. mesto. Špela pa je na 19 izpeljanih tekmah sezone zbrala 371 točk, kar je bil 12. najboljši dosežek. Naši dekleti sta prispevala ogromen delež tudi k zgodovinskemu uspehu, zmagi v pokalu narodov, v katerem so Slovenke slavile z zares visoko prednostjo 747 točk.
V Nemčijo so se podale tudi najboljše nordijske kombinatorke na svetu, med katere brez dvoma spada tudi Ema Volavšek. Kombinatorke je čakala nekoliko krajša vožnja kot skakalke, saj so odpotovale v Schonach. Tudi tam leži 100-metrska naprava, na kateri je Ema na prvi tekmi poletela do 89,5 m, kar ji je prineslo četrto najboljše izhodišče za 5-kilometrski tek. Na tekaškem delu je dosegla peti najhitrejši čas, prav na 5. mestu pa je tudi prečkala ciljno črto. Na drugi preizkušnji vikenda in zadnji sezone svetovnega pokala si je Ema priskakala ter pritekla uvrstitev na oder za zmagovalke. S skokom si je priborila tretji štartni položaj, ki ga je ohranila do prihoda v cilj in tako stopila na 3. stopničko. Kombinatorke so letos nastopile na osmih tekmah na najvišji ravni, v skupnem seštevku pa je Ema dosegla 3. mesto. S tema uspehoma sta Ema in Urša postali prvi Ilirijanki v zgodovini, ki sta sezono svetovnega pokala končali med najboljšimi tremi. Pred tem je to uspelo le Primožu Ulagi, ki je sezono 1987/88 prav tako sklenil na tretjem mestu. V seštevku pokala narodov pa je Slovenija z izdatno Emino pomočjo prišla do 5. mesta.
Še vedno ostajamo v državi Evropske unije z največ prebivalci. V bližini tromeje z Avstrijo in Češko leži Rastbüchl, ki je gostil dve tekmi alpskega pokala za dekleta. Ta so skakala na 78-metrski skakalnici. V konkurenci skakalk iz šestih držav se je za čim boljše dosežke potegovala Taja Košir. Na prvi tekmi je skočila do točk, saj se je uvrstila na 26. mesto. Na drugi je končala nekaj mest višje, saj sta ji skoka v dolžini 60 m ter 59 m prinesla uvrstitev na 23. mesto.
Mladinke in mladinci v alpskem pokalu tokrat niso nastopali na istem prizorišču, saj sta fante čakali tekmi v Eisenerzu. V osrednjem delu Avstrije so tekmovali tako nordijski kombinatorci kot skakalci. Med slednjimi je na sobotni preizkušnji na 109-metrski skakalnici 9. mesto osvojil Maksim Bartolj. Po prvi seriji je bil blizu točkam za skupni seštevek tudi Timotej Jeglič, ki pa je s slabšim drugim nastopom pristal na končnem 49. mestu. V nedeljo je bil v napetem obračunu za uvrstitev na oder za zmagovalce uspešen Maksim, ki je imel na 3. mestu zgolj dve desetinki točke prednosti pred četrtim. Znova je bil blizu točkam Timotej, ki pa je tekmo vseeno sklenil izven trideseterice, na 36. poziciji. Z dobrima uvrstitvama na zadnji postojanki je Maksim zbral dovolj točk, da se je prebil na 3. mesto v skupnem seštevku. Timotejev zbir točk pa je zadostoval za 63. mesto.
101 m je na prvi tekmi kombinatorcev odneslo Matica Garbajsa, kar je pomenilo četrti najboljši dosežek na skakalnici in s tem dobro izhodišče za tekaški del. Fante je čakala 10-kilometrska proga, na kateri je Matic sicer izgubil nekaj pozicij, vendar vseeno končal med najboljšo deseterico, na visokem 9. mestu. S to uvrstitvijo je bil v soboto tudi najvišje uvrščeni Slovenec. Dan kasneje je še enkrat suvereno v cilj pritekel med dobitniki točk. Po 12. dosežku na skakalnici je ciljno črto 5-kilometrskega teka prečkal na 17. mestu. Z močnim zaključkom sezone je napredoval po lestvici skupnega seštevka, v katerem je zasedel 32. mesto.
#naučiteseleteti ❄️🟢❄️
Delite še s svojimi prijatelji:
33 tekem za vstop v 3. mesec letošnjega leta
33 tekem v petih dneh, od regijskega tekmovanja do svetovnega pokala, vse na znamenitih lokacijah smučarskih skokov. Najbolje, da za uvod ne dolgovezimo ter se kar vržemo v številne uspehe prvih marčevskih dni.
Prvo tekmo z ilirijansko udeležbo smo spremljali že v sredo, ko je bila v Lillehammerju na sporedu tekma svetovnega pokala, na kateri sta nastopili Urša Bogataj in Špela Rogelj. V olimpijskem mestu se je na 140-metrski skakalnici pričela norveška turneja, t. i. Raw Air. Po prvi seriji je našima dekletoma kazalo fantastično, saj je Urši uspel najboljši dosežek serije, Špela pa je zasedala peto mesto. V finalu sta obe nekoliko zdrsnili po rezultatski lestvici, a kljub temu zabeležili odlične uvrstitve. Urša je končala na odru za zmagovalke, na 3. mestu, Špela pa se je izkazala z eno izmed najboljših uvrstitev sezone, saj je končala na 7. poziciji.
Naslednji dan nas je na Norveškem čakal dvojni spored, prvi pa so se v smučino podali fantje. Prvi poizkus Lovra Kosa je meril 125,5 m, kar je zadoščalo za uvrstitev v drugo serijo. V tej je Lovra poneslo še pet metrov dlje, kljub temu pa je obdržal 22. mesto, ki ga je zasedal že po uvodnem skoku.
V večernih urah so na svoj račun prišla še dekleta. Tokrat smo spremljali obratno situacijo kot dan poprej, saj sta obe Ilirijanki v finalni seriji napredovali. Urši je s četrtega uspel napad na zmagovalni oder, saj je tako kot prejšnjo tudi to preizkušnjo končala na 3. stopnički. Špeli pa se je v drugo uspelo prebiti med najboljšo petnajsterico, uvrstila se je na 14. mesto.
Celotna karavana se je nato preselila v enega izmed najbolj legendarnih prizorišč v svetu smučarskih skokov. V Oslu, na slovitem Holmenkollnu sta tako ženske kot moške čakali dve posamični preizkušnji, še predtem pa je bila izpeljana tekma mešanih ekip. Na podlagi dobrih nastopov na treningu, sta si mesto med slovensko četverico priskakala Urša in Lovro. Urša je v svoji skupini v obeh serijah dosegla najboljši rezultat, Lovru je enako uspelo v prvem skoku, v drugem pa je zabeležil četrti dosežek serije. Skupaj z dosežkoma reprezentančnih kolegov so zbrali največ točk med vsemi državami ter stopili na najvišjo stopničko zmagovalnega odra.
V soboto so se na prelepo skakalnico nad norveško prestolnico prva podala dekleta. Urši sta skoka, dolga 123,5 m ter 125 m, prinesla uvrstitev tik pod zmagovalne stopničke, na 4. mesto. Tudi Špela je v prvo, ko je skočila 122 m, preskočila kalkulacijsko točko, v drugem poizkusu pa je le pol metra zaostala za njo. Na koncu je zabeležila 12. izid tekmovanja.
Po tekmi deklet so se na vrh 134-metrske naprave podali še fantje. Srčni utrip nam je najbolj narasel ob nastopu številke 36, ki jo je nosil Lovro. Prikazal je dva konstantna skoka, saj je v prvo pristal pri 126 m, v drugo pa je uspel preleteti meter manj. Pogled na končne rezultate nam razkriva, da je bilo to dovolj za uvrstitev na 15. mesto, ki si ga je razdelil z avstrijskim kolegom.
Nedeljski spored je najprej prinesel moško tekmo, turnejo pa so kasneje sklenile najboljše skakalke na svetu. S popoldanskim dogajanjem nismo morali biti povsem zadovoljni, saj Lovru ni uspel preboj v finalno serijo. Doskočil je pri 114,5 m, to pa je skupaj s sodniškimi ocenami ter vetrovnim pribitkom zadoščalo za končno 37. mesto. Po devetih serijah, ki so štele za izkupiček turneje, je zbral 929,9 točke, kar je bilo dovolj za peti dosežek med Slovenci, med vsemi udeleženci turneje pa je zasedel 26. mesto.
Večerni spektakel je veliko zadovoljstva prinesel tudi v ilirijanski tabor, saj sta Špela in Urša znova prikazali odlične skoke. S 127 in 130,5 m je Urša še enkrat stopila na oder za zmagovalke, tokrat na 2. stopničko. Povsem blizu top ten je skočila Špela, ki je v obeh poizkusih pristala pri 116,5 m ter se uvrstila na 11. mesto. Prav na 11. poziciji je tudi sklenila turnejo, Urša pa si je priskakala skupno uvrstitev na 3. mesto.
Teden po svetovnem je bil v Lahtiju na sporedu še celinski pokal. Na jug Finske je kot del slovenske sedmerice odpotoval Matija Vidic, ki je nedolgo predtem osvojil prve točke v tem tekmovanju. Trenutno dobro formo je potrdil tudi na 130-metrski napravi, saj je na obeh tekmah skočil do novih točk, v nedeljo pa mu je uspela celo uvrstitev kariere na tej ravni. Na sobotni preizkušnji je v prvi seriji doskočil pri 118,5 m ter se s 23. dosežkom serije prebil v finalno. V tej je bil zaradi nepravilnega dresa diskvalificiran, kar je pomenilo, da se je uvrstil na 30. mesto in osvojil točko za skupni seštevek. Tudi po nedeljski prvi seriji je zasedal 23. pozicijo, ki pa jo je z drugim skokom precej izboljšal, saj je končal tik za najboljšo deseterico, na 11. mestu.
Še eno izmed najbolj znanih skakalnih središč na svetu, Zakopane, so gostile najboljše nordijske športnike v mladinski konkurenci na svetu. Prvi so s tekmovanji pričeli nordijski kombinatorci, med katerimi smo imeli tako v moški kot ženski konkurenci po enega predstavnika našega kluba. Po skoku na 105-metrski skakalnici je Ema Volavšek zasedala dvanajsto pozicijo. S četrtim časom teka se je prebila nekoliko višje in mladinsko svetovno prvenstvo zaključila na 10. mestu. Podoben dosežek je na skakalnici uspel tudi Maticu Garbajsu, ki si je priskakal štirinajsti štartni položaj. Tega sicer ni uspel obdržati, saj je v cilj pritekel na 33. mestu.
V petek je sledila mešana ekipna tekma, na kateri je bila polovica slovenskega moštva ilirijansko obarvana. V skakalno in tekaško smučino sta se podala tako Matic kot Ema, ki sta z reprezentančnima sotekmovalcema na skakalnici dosegla četrti najboljši izkupiček, po opravljenem tekaškem delu pa so končali mesto nižje, na končnem 5.
Matica je v soboto čakala še zadnja tekma prvenstva, in sicer fantovska ekipna preizkušnja. Na njej je Slovenija med dvanajstimi ekipami zasedla 9. mesto, po tem ko so bili po skakalnem delu tik pod stopničkami, na četrti poziciji.
V bližini meje s Slovaško, na jugu Poljske, so tri preizkušnje čakale tudi Maksima Bartolja. Prva izmed njih, posamična, je bila na sporedu v četrtek. Daljavi Maksimovih skokov bi zadoščali za uvrstitev v najboljšo deseterico, toda zaradi podrsa pri prvem skoku je tekmo zaključil na 21. mestu. Čez vikend je dobil priložnost med slovensko četverico tako na mešani kot fantovski ekipni tekmi. Na slednji je s svojimi kolegi, ki so prav tako branili slovenske barve, skočil do 4. mesta, ob tem pa zbral največ točk izmed slovenske četverice. Do stopničk pa je uspel skočiti na nedeljski tekmi mešanih ekip, na kateri je Slovenija pristala na 2. mestu.
Pestremu dogajanju smo bili priča tudi na domačih tleh, kjer se je odvilo kar nekaj zanimivih in pomembnih preizkušenj. Mladinci in člani so se merili na dveh tekmah, tako v soboto kot nedeljo so tekmovali v Planici, na tamkajšnji devetdesetki. Pri najmlajših mladincih se je izmed Ilirijanov najvišje zavihtel Jaša Juršič, ki je pokalno tekmo končal na 5. mestu. V deseterici sta zaključila tudi Jošt Bogataj (8. mesto) in Nejc Ingolič (10. mesto), tik za top ten, na 11. mestu pa najdemo Marcela Stražišarja. 85,5 m ter 87 m je Gala Bregarja popeljalo do 13. pozicije, Žak Cernjak pa je z 80 m in 69 m skočil do 20. mesta. Naslednji dan smo imeli na podelitvi priznanj najboljšim ponovno enega ilirijanskega udeleženca, tokrat je bil to Nejc na 6. mestu. Še enkrat je na 11. mestu končal Marcel, tik za njim, na 12. pa se je uvrstil Jošt. Žak si je na nedeljski tekmi priskakal uvrstitev na 19. mesto.
V kategoriji do 18 let je Nik Gostiša Lah zasedel visoko 6. mesto. Anej Macur ter Miha Sinčič sta skočila na 17. oz. 18. mesto. 22. izid tekmovanja je uspel Žigi Šabcu, le nekaj točk manj pa je na 24. mestu zbral Enej Marolt. Skoka Roka Cirmana sta zadoščala za 26. mesto. Večinoma so se naši fantje precej bolje odrezali na drugi preizkušnji. Le dve točki in pol sta za najboljšimi tremi, na 4. mestu, zaostala Miha ter Nik. Svojo uvrstitev s sobotne tekme je konkretno izboljšal tudi Žiga, ki je osvojil 8. mesto. Anej je pristal pri 85,5 m in 87 m, kar je bilo dovolj za 15. mesto. Enej je dvakrat pristal pri 82 m in zasedel 26. pozicijo, Gal Bregar je bil 29., Rok pa 31. Po nedeljski preizkušnji na skakalnici se je Gal podal še v boj za čim višjo uvrstitev na državnem prvenstvu v kombinaciji. Štartal je s 5. najboljšega izhodišča, prav na tem mestu pa je tudi pritekel v cilj.
Med najstarejšimi mladinci je barve Ilirije branil le Timotej Jeglič. Na prvi tekmi je doskočil pri 88,5 m in 90 m in se uvrstil na 5. mesto. Na drugi preizkušnji vikenda je izboljšal tako svoje daljave kot uvrstitev. 92 m v prvi ter 96 m v finalni seriji ga je popeljalo tik pod stopničke, na 4. mesto.
Enega klubskega predstavnika smo lahko spremljali tudi v članski kategoriji. Matija Štemberger je sobotno preizkušnjo končal na 4. mestu, zadnji dan tedna pa smo med fanti dočakali tudi preboj na zmagovalne stopničke, saj je Matija skočil na 3. mesto.
Niso pa bile Matijeve stopničke edine, ki smo jih dočakali, saj je v soboto za tak dosežek poskrbela Urša Vidmar v ženski članski konkurenci. 92,5 m ter 90 m je bilo namreč dovolj za uvrstitev na odlično 2. mesto. Taja Košir si je priskakala 9. mesto, na 11. poziciji pa najdemo Tinkaro Gros. Nedeljsko tekmo je Urša sklenila na 4. mestu, z dobrimi skoki pa se je izkazala tudi Taja, ki je zabeležila uvrstitev na 6. mesto. Še enkrat je na 11. mestu končala Tinkara.
Tako v soboto kot nedeljo smo v Planici lahko uživali v dvojnem sporedu. V soboto je namreč na 30-metrski napravi potekalo regijsko tekmovanje. S 26 m ter 25,5 m je na 2. stopničko stopil Fedja Rejc. Le točko je za tretjeuvrščenim za 4. mestu zaostal Vid Erpič, zgolj desetinko za Vidom pa je končal Matevž Verbič Miklič. Lovro Zajc se je izkazal z 2x 24 m, kar mu je prineslo uvrstitev na 7. mesto.
Istočasno s preizkušnjami za devetdesetki smo na nekoliko manjši, 80-metrski skakalnici, navijali za naše tekmovalce na državnem prvenstvu do 14 in 15 let. Med fanti, v večini rojenimi leta 2008, je za najboljši ilirijanski dosežek poskrbel Jošt Trtnik (letnik 2010), ki je po prvi seriji zasedal celo drugo pozicijo, končal pa na še vedno visokem 6. mestu. 18 točk za skupni seštevek si je z 22. mestom priskakal Klemen Brunec. Aljaž Lah je skočil na 36. mesto, Filip Vovk je končal na 39., Blaž Albreht in Pavel Mohar pa na 47. oz. 50. mestu.
Trojica naših deklet je nastopala v kategoriji do 14 let. Najvišje, na 4. mesto se je zavihtela Klarisa Gorjup, ki je le za osem desetink točke ugnala Mio Ingolič na 5. mestu. Nina Kontrec si je s 54 m in 59 m priskakala 9. mesto.
Prav tako za tri tekmovalce smo še posebej stiskali pesti v starejši fantovski kategoriji. Med najboljšo šesterico je na 5. poziciji državca sklenil Jaša Juršič. Urh Matjašič ter Sebastjan Bartolj pa sta se uvrstila eden za drugega na 17. in 18. mesto.
Pester pregled pa zaključujemo z napetimi boji na ekipni tekmi, na kateri so moštvo na četrtem in sedmem mestu ločile le tri točke. Prav ilirijanska ekipa je bila tista, ki je pristala na 7. mestu, zanjo pa so skakali Jošt, Sebastjan, Urh in Jaša.
#naučiteseleteti 💚🤍💚
Delite še s svojimi prijatelji:
Urša do prve zmage v svetovnem pokalu, skupaj s Špelo do stopničk med ekipami in prve točke celinskega pokala za Matijo
Pretekli konec tedna nas je napolnil z mešanimi občutki. Od premierne zmage Urše Bogataj v svetovnem pokalu, stopničk na mladinskem državnem prvenstvu, dobrih predstav na celinskem pokalu, do ne najbolj posrečenih skokov in diskvalifikacij, a vseeno še enih stopničk v “prvi ligi” smučarskih skokov. Toda to je šport, z vsemi vzponi in padci, dobra plat pa je zagotovo, da nas čaka še mesec dni zimske sezone, ki jo lahko naši tekmovalci izkoristijo za nadaljevanje odličnih nastopov ali pa odpravo pomanjkljivosti in nadgradnjo svojih predstav.
Prva so s podaljšanim tekmovalnim vikendom pričela dekleta v svetovnem pokalu. Sedmo prizorišče aktualne sezone je bil Hinzenbach, ki leži na severu Avstrije. Dobrih 20 km je od glavnega mesta Zgornje Avstrije, Linza, oddaljen skakalni center z 90-metrsko napravo, na kateri so bile izpeljane kar tri tekme najboljših skakalk na svetu. Prva je bila na sporedu že v petek, ko smo lahko spremljali preizkušnjo ekip. Del slovenske četverice sta bili Urša Bogataj ter Špela Rogelj. Urša je nastopila v prvi skupini ter v obeh serijah dosegla najboljši rezultat med vsemi nastopajočimi. Tudi Špela je bila v obeh poizkusih najdaljša v svoji skupini, vendar bila žal po skoku v prvi seriji diskvalificirana. Kljub temu so naša dekleta s točkami za le sedem skokov skočila na oder za zmagovalke. S skokom manj od konkurentk so prišle do uvrstitve na 3. mesto in za drugouvrščenimi zaostale le za pol točke. Izjemni nastopi so se nadaljevali v soboto. Najprej so bile na sporedu kvalifikacije, ki sta jih Špela ter Urša zaključili na prvem in drugem mestu. Na popoldanski tekmi je do prve zmage v svetovnem pokalu skočila Urša, ki je edina preskočila točko velikosti skakalnice, to ji uspelo v obeh serijah. Z zares dominantno predstavo je slavila zmago s kar 22 točkami prednosti. Blizu najboljše deseterice je tekmo zaključila Špela. Njen prvi skok je meril 79 m, v finalu pa je ta dosežek izboljšala za meter in pol. To je zadoščalo za uvrstitev na 12. mesto ter nov lep zbir točk za skupni seštevek. Nedeljska tekma nam je prinesla mešane občutke. Že pred glavnim delom tekmovanja je bila v kvalifikacijah Urša diskvalificirana, kar ji je onemogočilo nov naskok na najvišja mesta. Nas pa je s svojo predstavo navdušila Špela, ki se je uvrstila na izjemno 6. mesto ter s tem zabeležila tudi uvrstitev sezone.
V zeleno prestolnico Evrope 2021, Lahti, se je podala moška karavana svetovnega pokala. Deveto največje finsko mesto, od koder prihajajo športni šampioni kot so Janne Ahonen, Toni Nieminen in Valtteri Bottas, je gostilo še dodatno, prestavljeno tekmo iz japonskega Sappora. Petkove poznopopoldanske ure so bile tako rezervirane za posamično preizkušnjo, na kateri je nastopil Lovro Kos. Na prvi tekmi po olimpijskih igrah se mu ni uspelo prebiti v finalno serijo. Na 130-metrski skakalnici je doskočil pri 113 m, kar je bilo dovolj za uvrstitev na 42. mesto. S to uvrstitvijo je zabeležil šesti rezultat med Slovenci, kar je pomenilo, da zanj v soboto nismo uspeli stiskati pesti na moštveni preizkušnji. Znova je Lovro svojo trenutno formo lahko preizkusil v nedeljo, ko je bila na sporedu še ena tekma posameznikov. Na to se mu sicer ni uspelo prebiti, saj je obstal v kvalifikacijah, v katerih je zasedel 55. mesto. Kljub temu, da v minulem koncu tedna ni skočil do novih točk svetovnega pokala pa bo imel novo priložnost za to že kmalu, saj je naslednja tekma na sporedu že sredi tega tedna.
Naslednjega prizorišča ni potrebno posebej predstavljati. Planiška Bloudkova velikanka je gostila “drugo ligo” smučarskih skokov, celinski pokal. Možnost nastopa na 138-metrski napravi si je priskakal Matija Vidic in priložnost tudi uspešno izkoristil. V dolini pod Poncami smo v zadnjih dneh sicer vajeni prekrasnih, sončnih dni, prav ta vikend pa so zaznamovale težje vremenske razmere. Organizatorjem je nagajal predvsem (pre)močan veter, zaradi katerega je bil spored na koncu nekoliko okrnjen. Toda gremo lepo po vrsti in začnimo s sobotno popoldansko preizkušnjo, ki je potekala v soju reflektorjev. Na tekmi, ki se je zavlekla v večerne ure, je do prvih točk celinskega pokala v karieri skočil Matija. Njegov skok v prvi seriji je zadoščal za 25. mesto, v finalu pa je še napredoval ter tekmo zaključil na dobrem 17. mestu. V nedeljo sta bili za izpeljavo ene serije potrebni več kot dve uri, prav prva serija pa se je na koncu izkazala tudi za edino, ki so jo uspeli izpeljati na drugi tekmovalni dan. Tokrat smo nekaj časa trepetali ali bo Matiji uspel še en preboj med dobitnike točk, kar mu je na koncu z 28. mestom tudi uspelo.
Po končani nedeljski preizkušnji celinskega pokala, so se na nekoliko manjši napravi (K-točka 95 m) v planiškem nordijskem centru pomerili mladinci do 16 let. Ti so nastopili na državnem prvenstvu, naši fantje in dekleta pa so zabeležili sledeče rezultate. Med mladinkami smo spremljali izenačen boj za uvrstitev med najboljšo šesterico, v katerega sta bili vpleteni tudi Taja Košir in Urša Vidmar. Slednja si je ob koncu s kolegico iz Šmartnega na Pohorju razdelila 5. pozicijo, Taja pa je na 7. za njima zaostala za tri točke.
Izmed sedmerice Ilirijanov se je najvišje, na 11. mesto, uvrstil Nejc Ingolič. 80 m in 82 m, kolikor sta merila skoka Gala Bregarja, je zadoščalo za 14. mesto. Med dvajseterico so državca sklenili še Marcel Stražišar (17. mesto), Jaša Juršič (18.) in Jošt Bogataj (20.). Sebastjan Bartolj je dosegel 32. rezultat tekmovanja, Žak Cernjak pa je bil 41.
Precej pozitivne napetosti nam je prinesla moštvena preizkušnja, na kateri sta naše klubske barve zastopali dve ekipi. Jošt, Marcel, Gal in Nejc so si priskakali 3. mesto, s prednostjo le točke pred četrtouvrščenimi Mengšani. Dobro so se odrezali tudi Sebastjan, Jaša, Taja ter Žak, ki so s svojimi skoki zbrali dovolj točk za 7. mesto.
#naučiteseleteti 🙌🇳🇬🙌
Delite še s svojimi prijatelji:
Uspešen konec tedna s stopničkami na celinskem, dvema uvrstitvama v top ten na FIS pokalu ter dvema naslovoma državnega prvaka
Izredno uspešne olimpijske igre za naš klub in Slovenijo so se zaključile s še zadnjimi, prestižnimi preizkušnjami za medalje ter seveda zaključno slovesnostjo. Ilirijanski olimpijski junaki so že nekaj časa v domovini, kjer jih je čakalo kar nekaj sprejemov in gostovanj na radijskih ter televizijskih postajah, počasi pa se tudi oni vračajo v rutino treningov, saj so nove tekme že pred vrati. Kar nekaj tekmovanj je zaznamovalo tudi ta konec tedna. V Avstriji sta potekala celinski pokal v nordijski kombinaciji ter FIS pokal v smučarskih skokih, Poljanska dolina pa je gostila državna prvenstva mlajših kadetov.
Nedaleč, približno tri ure vožnje od Ljubljane, se nahaja Eisenerz. Nekdaj rudarsko mesto se danes lahko pohvali z lepim in modernim nordijskim centrom. Celoten konec sta bila 109-metrska skakalnica in tekaška proga rezervirana za drugo najvišjo raven tekmovanj v nordijski kombinaciji. Med dekleti smo pesti lahko stiskali za Emo Volavšek, ki se je na avstrijskem Štajerskem dobro znašla. Prva tekma je bila na sporedu v petek, ko je po skoku dekleta čakala še 5-km tekaška preizkušnja. Ema si je s 93 m priskakala šesti štartni položaj. Na tekaških smučeh je postavila najhitrejši čas, kar jo je odpeljalo do odra za zmagovalke, stopila je na 3. stopničko. Soboto so kombinatorci ter kombinatorke izkoristili za mešano ekipno tekmo, na kateri je vsak izmed četverice opravil po en skok, fanta sta nato morala preteči vsak po 5 km, dekleti pa vsaka po 2,5 km. Skakalni del je naša ekipa opravila odlično, saj so si za tekaški del priborili najboljše izhodišče. Tega sicer niso uspeli obdržati, saj so v cilj pritekli na 4. mestu. Podobnemu razpletu kot v petek smo bili priča tudi v nedeljo. Po skakalnem delu je Ema zasedala osmo pozicijo, v tekaški smučini pa znova postavila najboljši čas in še enkrat tekmo končala na 3. mestu.
Še bližje domu je potekal FIS pokal. Tik za mejo, na avstrijski strani Karavank, leži Beljak. Poleg hokejistov, ki domujejo v Stadthalle Villach, so v športnem smislu v ospredju mesta ob Dravi nordijski športniki, ki imajo v t. i. Alpen Areni odlične pogoje za trening. Tamkajšnje skakalnice in tekaške proge za treninge in priprave pogosto izkoristimo tudi v našem klubu, tokrat pa je poznavanje 98-metrske skakalnice dobro izkoristil Matija Vidic. Matija je bil del izbrane slovenske deseterice, ki je dobila možnost nastopa na dveh tekmah. Na prvi, ki je potekala v sobotnih popoldanskih urah, je bil Matija celo najbolje uvrščeni Slovenec. V prvi seriji je za pol metra preskočil kalkulacijsko točko, kar je zadoščalo za uvrstitev na 13. mesto. V finalu je z daljavo dneva (95,5 m) silovito napadel ter se s tretjim dosežkom druge serije prebil vse do končnega 6. mesta. V nedeljo je bil potek tekme obrnjen, izkupiček pa zelo podoben. Daljava prvega skoka (96 m) je Matijo popeljala na četrto mesto. V drugem poizkusu je pristal pri 93 m ter rahlo zdrsnil po rezultatski lestvici in tekmo zaključil na še vedno visokem 7. mestu.
Posebnemu sodelovanju smo bili priča v Žireh. Naš klub je namreč poskrbel za organizacijski del državca do 12 in 13 let, žirovski klub pa je poskrbel, da je bila 40-metrska skakalnica pripravljena na skoke nadobudnih mladih športnikov. V mlajši kategoriji je do naslova državnega prvaka skočil Jošt Trtnik. Njegov prvi skok je meril 37,5 m, drugi je bil še meter daljši, s čimer je slavil zmago pred drugouvrščenim s prednostjo več kot 17 točk. Do okroglega 10. mesta je skočil Gabriel Godec. Dobri dve točki je za njim na 13. mestu zaostal Luka Sova, zelo blizu prvi deseterici pa so bili tudi Aljaž Lah na 15., Leon Vučković na 16. ter Maks Lunaček Goltes na 18. mestu. 22. dosežek tekmovanja je uspel Ivanu Novaku, Nik Gregorc pa je tekmo sklenil na 34. mestu.
Med dekleti do 12 let je bila edina ilirijanska predstavnica Laura Hren. V prvem skoku je doskočila pri daljavi 29,5 m, njen finalni skok pa je meril 30,5 m. S tema dosežkoma se je prebila na najnižjo stopničko odra za zmagovalke in prejela bronasto medaljo.
Vsi štirje Ilirijani, ki so nastopili do 13 let, so se uvrstili med dvajseterico. Najvišje, na 5. mesto, je skočil Patrik Amon. 2x 33,5 m je Blaža Albrehta popeljalo na rob najboljše deseterice, na 10. mesto. Oba skoka Filipa Vovka sta merila 32,5 m, skupaj s sodniškimi ocenami pa je zbral dovolj točk za 14. mesto. Do 19. izida tekmovanja pa je poletel Klemen Brunec.
Do še enega državnega naslova je suvereno skočila Mia Ingolič. V obeh skokih je dosegla najboljši rezultat, ob koncu pa slavila udobno zmago z več kot desetimi točkami prednosti. Njen uspeh je dopolnila Nina Kontrec, ki se je izkazala s 3. mestom.
Po posamičnih je sledila še moštvena preizkušnja, na kateri so nastopile kar tri ilirijanske ekipe. Najvišje, na 2. mesto, se je povzpela ekipa v postavi Jošt, Mia, Blaž in Patrik. Tik pod zmagovalne stopničke, na 4. mesto, so skočili Klemen, Nina, Gabriel ter Filip. Leon, Maks, Aljaž in Luka pa so zbrali dovolj točk za uvrstitev na 8. pozicijo.